

Dzsungel a városban – Zöld kaland mindenkinek!
Betondzsungel vagy zöld oázis? Rajtunk múlik! Csatlakozz hozzánk egy interaktív és játékos programra, ahol közösen fedezzük fel, hogyan tehetjük zöldebbé lakókörnyezetünket. Fák, virágok, közösségi kertek, fenntartható megoldások – mindezt kreatív és izgalmas feladatokon keresztül ismerheted meg. Ne maradj le, hozd a családot, barátokat, és alakítsuk lakóhelyünket egy játékos dzsungellé!
2025. május 23. (péntek), 16.00 – 18.30, Műhelytér
A részvétel ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött.
2025. május 23. (péntek) 18:00, Walter Rózsi - villa
Modern Csehszlovákia: Zlín és kérdéses öröksége
Zlín Közép-Európa egyik leglátványosabb modern városa. Az 1920-as és 1930-as években a Baťa cég az eldugott települést mintaszerű iparvárossá alakította át. Ez a folyamat globálisan is gyorsan ismétlődött. A modern építészet és várostervezés alapvető eszközzé vált az egykor elmaradott terület modernizálásában. Hogy a cég minél nagyobb hatékonysággal tudjon működni, a Baťa építészei felhőkarcolótól iskolán, kórházon és lakótelepeken át munkástelepekig mindenféle létesítményeket terveztek, hogy mindenfajta munkaerőt be tudjanak vonni a termelésbe.
Moden Czechoslovakia: Zlín and Its Contested Legacy
Zlín counts among the most spectacular modern towns in Central Europe. In the 1920s and 1930s, the Baťa company transformed the remote settlement into a model factory town that was swiftly replicated on a global scale. Modern architecture and urban planning formed an essential means to introduce modernity to the once-backward area. Forced to achieve total efficiency, the Baťa planners designed premises ranging from a sky-scraper to schools, from a hospital to housing, and a labour camp to involve every workforce available.
Vendula Hnídková építészettörténész és kurátor, aki elsősorban Közép-Európa modern és kortárs építészeti alkotásait vizsgálja a nemzeti identitás, a transznacionalizmus, az építészet és politika összefüggéseiben. 2018 és 2020 között Marie Sklodowska-Curie kutatási ösztöndíjjal volt a Birminghami Egyetemen, majd 2022-ben a Brightoni Egyetem Designtörténeti Központjának vendégkutatója volt. Jelenleg Prágában a Cseh Tudományos Akadémia Művészettörténeti Intézetében dolgozik. A Láthatatlan tényezők az építészetben (1908-1938) című nemzetközi kutatási projekt egyik fő kezdeményezője. A program az Osztrák-Magyar Monarchia, Ausztria és Csehszlovákia közmunkaügyi minisztériumainak politikáját, prioritásait és gyakorlatát vizsgálja.
Vendula Hnídková is an architectural historian and curator who focuses on modern and contemporary architectural production in Central Europe as framed by questions of national identities, transnationalism, and interrelations between architecture and politics. In 2018–2020, she was a Marie Sklodowska-Curie Research Fellow at the University of Birmingham, in 2022, a Visiting Research Fellow at the Centre for Design History, University Brighton. Recently she is based at the Institute of Art History, Czech Academy of Sciences in Prague. She is a principal co-investigator of an international project Invisible Agents in Architecture (1908-1938) that examines the policies, priorities, and practices of Ministries of Public Works in Austro-Hungarian Monarchy, Austria and Czechoslovakia.
